Vicor Corporation V24B15E150B
V24B15E150B picture photo
Mfg. Part Number
V24B15E150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24B15E150B.pdf
Availability of V24B15E150B
QUANTITY
V24B15E150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15E150B
Internal Part NumberEIS-V24B15E150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15E150B
Related LinksV24B1, V24B15E150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15E150B Details Description
Related parts for V24B15E150B
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 135MSPS 64-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-2725-C datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
DSUB 9 F PCB STR G ZINC datasheet.pdf