Vicor Corporation V24B15H150BF3
V24B15H150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B15H150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24B15H150BF3.pdf
Availability of V24B15H150BF3
QUANTITY
V24B15H150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15H150BF3
Internal Part NumberEIS-V24B15H150BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15H150BF3
Related LinksV24B15, V24B15H150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15H150BF3 Details Description
Related parts for V24B15H150BF3
FUSE PTC 10.0A 250V TELECOM RADL datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 220A DO205AB datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 68PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 25A 125V datasheet.pdf