Vicor Corporation V24B15H200BG
V24B15H200BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B15H200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V24B15H200BG.pdf
Availability of V24B15H200BG
QUANTITY
V24B15H200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15H200BG
Internal Part NumberEIS-V24B15H200BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15H200BG
Related LinksV24B15, V24B15H200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15H200BG Details Description
Related parts for V24B15H200BG
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 750MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
365NM WAVELENGTH 324/304 MM datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf