Vicor Corporation V24B15M200BN
V24B15M200BN picture photo
Mfg. Part Number
V24B15M200BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V24B15M200BN.pdf
Availability of V24B15M200BN
QUANTITY
V24B15M200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15M200BN
Internal Part NumberEIS-V24B15M200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15M200BN
Related LinksV24B15, V24B15M200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15M200BN Details Description
Related parts for V24B15M200BN
FUSE USB RESETTABLE 1.20A HOLD datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TRANS NPN 10VCEO 80MA SSMINI-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CARD GUIDE PRESS 6X0.078" BLK datasheet.pdf
CONN R/A PCB RCPT 8SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf