Vicor Corporation V24B24C250BF
V24B24C250BF picture photo
Mfg. Part Number
V24B24C250BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V24B24C250BF.pdf
Availability of V24B24C250BF
QUANTITY
V24B24C250BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24C250BF
Internal Part NumberEIS-V24B24C250BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24C250BF
Related LinksV24B24, V24B24C250BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24C250BF Details Description
Related parts for V24B24C250BF
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CABLE W/2 CONN INPUT 2M datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
RES 221K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.61 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 16POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf