Vicor Corporation V24B24C250BF2
V24B24C250BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B24C250BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V24B24C250BF2.pdf
Availability of V24B24C250BF2
QUANTITY
V24B24C250BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24C250BF2
Internal Part NumberEIS-V24B24C250BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24C250BF2
Related LinksV24B24, V24B24C250BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24C250BF2 Details Description
Related parts for V24B24C250BF2
TERM BLOCK HDR 5POS 5.08MM datasheet.pdf
RELAY SSR DC 480VAC 25A PCB datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 1X16 24SOIC datasheet.pdf
RES 845 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 976 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FERRITE CHIP 120 OHM 200MA 0201 datasheet.pdf
EH 1/4 STEREO JACK N datasheet.pdf
HD-M W/FA SAPR130F210FOG CUT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf