Vicor Corporation V24B24C250BS3
V24B24C250BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B24C250BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V24B24C250BS3.pdf
Availability of V24B24C250BS3
QUANTITY
V24B24C250BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24C250BS3
Internal Part NumberEIS-V24B24C250BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24C250BS3
Related LinksV24B24, V24B24C250BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24C250BS3 Details Description
Related parts for V24B24C250BS3
RACK ADJUSTABLE SHELF-OPEN VENT datasheet.pdf
TRANSF LINE MATCHING 4W 3.2 OHM datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
22MM IND CTRL 2ND SWITCH BLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 78POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 30 PSIG UNAMPLIFIED SMD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf