Vicor Corporation V24B24E200BG
V24B24E200BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B24E200BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W
Datasheet Download
V24B24E200BG.pdf
Availability of V24B24E200BG
QUANTITY
V24B24E200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24E200BG
Internal Part NumberEIS-V24B24E200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24E200BG
Related LinksV24B24, V24B24E200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24E200BG Details Description
Related parts for V24B24E200BG
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 20V SNT-4A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.12A 67 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.3A 4SSON datasheet.pdf