Vicor Corporation V24B24E200BN2
V24B24E200BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B24E200BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W
Datasheet Download
V24B24E200BN2.pdf
Availability of V24B24E200BN2
QUANTITY
V24B24E200BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24E200BN2
Internal Part NumberEIS-V24B24E200BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24E200BN2
Related LinksV24B24, V24B24E200BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24E200BN2 Details Description
Related parts for V24B24E200BN2
SIDACTOR BALANCE TRIPLE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.1A 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 10MM datasheet.pdf
HAND TOOL FOR TM3P-64P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 42V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220000UF 20% 40V SCREW datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC DDR3 1GB 96BGA datasheet.pdf
VER HDR POWERBLADE datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 300MW SOD523 datasheet.pdf