Vicor Corporation V24B24E250BG
V24B24E250BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B24E250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V24B24E250BG.pdf
Availability of V24B24E250BG
QUANTITY
V24B24E250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24E250BG
Internal Part NumberEIS-V24B24E250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24E250BG
Related LinksV24B24, V24B24E250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24E250BG Details Description
Related parts for V24B24E250BG
CONN DUAL PLUG WALLPLT 3POS FMAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2.54MM 7POS PCB datasheet.pdf
IC SARAM 128KBIT 20NS 80TQFP datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 4 OHM 75W datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP FILM 0.001UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf