Vicor Corporation V24B24M150BF
V24B24M150BF picture photo
Mfg. Part Number
V24B24M150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V24B24M150BF.pdf
Availability of V24B24M150BF
QUANTITY
V24B24M150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24M150BF
Internal Part NumberEIS-V24B24M150BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24M150BF
Related LinksV24B24, V24B24M150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24M150BF Details Description
Related parts for V24B24M150BF
FUSE GLASS 10A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 194 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
Connector Socket 74 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS INLINE SCKT datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.47UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf