Vicor Corporation V24B24M250BF2
V24B24M250BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B24M250BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V24B24M250BF2.pdf
Availability of V24B24M250BF2
QUANTITY
V24B24M250BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24M250BF2
Internal Part NumberEIS-V24B24M250BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24M250BF2
Related LinksV24B24, V24B24M250BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24M250BF2 Details Description
Related parts for V24B24M250BF2
Crystal 3.6864MHz 30ppm Series 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MOD PWR MED FILTER 2A 2POLE PNL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 72POS R/A datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RELAY SOLID STATE datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
MICRO 21C P 3" RBW JACKP NI datasheet.pdf