Vicor Corporation V24B24T150BF3
V24B24T150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B24T150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V24B24T150BF3.pdf
Availability of V24B24T150BF3
QUANTITY
V24B24T150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24T150BF3
Internal Part NumberEIS-V24B24T150BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24T150BF3
Related LinksV24B24, V24B24T150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24T150BF3 Details Description
Related parts for V24B24T150BF3
TERM BLOCK HDR 36POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR60S/AE60G/X datasheet.pdf
CONN RING INSUL 12-10 AWG #4 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 31 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 23A 1.7 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf