Vicor Corporation V24B24T150BL3
V24B24T150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B24T150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V24B24T150BL3.pdf
Availability of V24B24T150BL3
QUANTITY
V24B24T150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24T150BL3
Internal Part NumberEIS-V24B24T150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24T150BL3
Related LinksV24B24, V24B24T150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24T150BL3 Details Description
Related parts for V24B24T150BL3
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIN-POWER H015MS-3 2C1-1-V3 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 9A datasheet.pdf