Vicor Corporation V24B24T200B3
V24B24T200B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B24T200B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W
Datasheet Download
V24B24T200B3.pdf
Availability of V24B24T200B3
QUANTITY
V24B24T200B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24T200B3
Internal Part NumberEIS-V24B24T200B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24T200B3
Related LinksV24B24, V24B24T200B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24T200B3 Details Description
Related parts for V24B24T200B3
IC ADC LP 8-BIT SINGLE SOT23-8 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 2A 5V datasheet.pdf
PIN RECPT .022/.032 DIA 0292 SER datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 90V 0.90A RADIAL datasheet.pdf
IC SYSTEM CLK CHIP AMD-K8 56SSOP datasheet.pdf
IC KEYLESS ENTRY AFE 16-QFN datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 6A 6V datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.6A 80 MOHM SMD datasheet.pdf