Vicor Corporation V24B24T250BL2
V24B24T250BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B24T250BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V24B24T250BL2.pdf
Availability of V24B24T250BL2
QUANTITY
V24B24T250BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24T250BL2
Internal Part NumberEIS-V24B24T250BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24T250BL2
Related LinksV24B24, V24B24T250BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24T250BL2 Details Description
Related parts for V24B24T250BL2
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
THERM NTC 56OHM 5% 0805 SMD datasheet.pdf
CRD EXTEN 3COND 25' OUTDR ORGE datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS 5.59MM BLACK datasheet.pdf
BLZP 5.00/24/180F SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 900MA 240 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 8.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf