Vicor Corporation V24B24T250BN
V24B24T250BN picture photo
Mfg. Part Number
V24B24T250BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V24B24T250BN.pdf
Availability of V24B24T250BN
QUANTITY
V24B24T250BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24T250BN
Internal Part NumberEIS-V24B24T250BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24T250BN
Related LinksV24B24, V24B24T250BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24T250BN Details Description
Related parts for V24B24T250BN
XFRMR LAMINATED 6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 780FBGA datasheet.pdf
SHORT LINK COMB INSUL DIN 3POLE datasheet.pdf
INNER TRACK datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 1K OHM .2W 60MM datasheet.pdf
BLZ 5.00/05/90F SN BK datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf