Vicor Corporation V24B28C150B2
V24B28C150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B28C150B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V24B28C150B2.pdf
Availability of V24B28C150B2
QUANTITY
V24B28C150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B28C150B2
Internal Part NumberEIS-V24B28C150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B28C150B2
Related LinksV24B28, V24B28C150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B28C150B2 Details Description
Related parts for V24B28C150B2
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 22.47UH SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 10POS R/A 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
350 TB PLG PLUG 180 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LAMP MAG 3 DIOPTER 120V LED 10W datasheet.pdf