Vicor Corporation V24B28C250BF3
V24B28C250BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B28C250BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V24B28C250BF3.pdf
Availability of V24B28C250BF3
QUANTITY
V24B28C250BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B28C250BF3
Internal Part NumberEIS-V24B28C250BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.9A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B28C250BF3
Related LinksV24B28, V24B28C250BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B28C250BF3 Details Description
Related parts for V24B28C250BF3
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
RES 1 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
BLOCK SPADE AVIKRIMP datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf