Vicor Corporation V24B28C250BF3
V24B28C250BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B28C250BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V24B28C250BF3.pdf
Availability of V24B28C250BF3
QUANTITY
V24B28C250BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B28C250BF3
Internal Part NumberEIS-V24B28C250BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.9A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B28C250BF3
Related LinksV24B28, V24B28C250BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B28C250BF3 Details Description
Related parts for V24B28C250BF3
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
CLAMP METER TRUE-RM AC/DC 2000A datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
2 CCT RAST PWR IDT CONN W/O LTC datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1.2V 50A datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 35MA SNT4A datasheet.pdf
100UF 50V 12.5X33.5 105C RAD datasheet.pdf