Vicor Corporation V24B28C250BG2
V24B28C250BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B28C250BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V24B28C250BG2.pdf
Availability of V24B28C250BG2
QUANTITY
V24B28C250BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B28C250BG2
Internal Part NumberEIS-V24B28C250BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.9A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B28C250BG2
Related LinksV24B28, V24B28C250BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B28C250BG2 Details Description
Related parts for V24B28C250BG2
SSD 12GB SCSI datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 28AWG GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PWM BST FLYBACK ISO CM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.3K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 17POS datasheet.pdf
INSERT FFB.3S.415. FOR 1HV(15KV) datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 3W DO204AL datasheet.pdf