Vicor Corporation V24B28H250BG3
V24B28H250BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B28H250BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V24B28H250BG3.pdf
Availability of V24B28H250BG3
QUANTITY
V24B28H250BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B28H250BG3
Internal Part NumberEIS-V24B28H250BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.9A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B28H250BG3
Related LinksV24B28, V24B28H250BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B28H250BG3 Details Description
Related parts for V24B28H250BG3
RES SMD 240K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT PANEL 4PIN .187FASTON datasheet.pdf
IC RCVR/DRVR 3.3/5 DIFF ECL 8DFN datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR10B/AE10M/ASR10B datasheet.pdf
IC FLOW CTRL 36BIT 256-BGA datasheet.pdf
FILTER GEN PURPOSE/SGL PHASE 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 13K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H R/A datasheet.pdf