Vicor Corporation V24B28M250BF2
V24B28M250BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B28M250BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V24B28M250BF2.pdf
Availability of V24B28M250BF2
QUANTITY
V24B28M250BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B28M250BF2
Internal Part NumberEIS-V24B28M250BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.9A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B28M250BF2
Related LinksV24B28, V24B28M250BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B28M250BF2 Details Description
Related parts for V24B28M250BF2
IC FLASH 2MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
RES 150K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 330MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC PFC DC/DC CONV QUASI 18SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DSUB S/S STB 15PIN LF datasheet.pdf
LED BLUE 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC/50VDC datasheet.pdf