Vicor Corporation V24B28T200BS
V24B28T200BS picture photo
Mfg. Part Number
V24B28T200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V24B28T200BS.pdf
Availability of V24B28T200BS
QUANTITY
V24B28T200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B28T200BS
Internal Part NumberEIS-V24B28T200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B28T200BS
Related LinksV24B28, V24B28T200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B28T200BS Details Description
Related parts for V24B28T200BS
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf