Vicor Corporation V24B36H150BS2
V24B36H150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B36H150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V24B36H150BS2.pdf
Availability of V24B36H150BS2
QUANTITY
V24B36H150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B36H150BS2
Internal Part NumberEIS-V24B36H150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B36H150BS2
Related LinksV24B36, V24B36H150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B36H150BS2 Details Description
Related parts for V24B36H150BS2
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 200KSPS 16SSOP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 10-24 NYLON 2" datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 60POS GOLD PCB datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
BOARD OM7861 BGA3018, BGA3015 datasheet.pdf
CONN PLUG 33POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf