Vicor Corporation V24B36H200BG3
V24B36H200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B36H200BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V24B36H200BG3.pdf
Availability of V24B36H200BG3
QUANTITY
V24B36H200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B36H200BG3
Internal Part NumberEIS-V24B36H200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B36H200BG3
Related LinksV24B36, V24B36H200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B36H200BG3 Details Description
Related parts for V24B36H200BG3
RES ARRAY 8 RES 3.3K OHM 2512 datasheet.pdf
RES 681 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 50VDC 1210 datasheet.pdf
OPT BOARD RS232/485 PROTOCOLMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
CABLE USB 2.0 480MBPS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP POLY 82UF 20% 35V SMD datasheet.pdf