Vicor Corporation V24B36H200BG3
V24B36H200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B36H200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V24B36H200BG3.pdf
Availability of V24B36H200BG3
QUANTITY
V24B36H200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B36H200BG3
Internal Part NumberEIS-V24B36H200BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B36H200BG3
Related LinksV24B36, V24B36H200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B36H200BG3 Details Description
Related parts for V24B36H200BG3
FILTER PERFORMANCE IEC INLET 10A datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 2A 160 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 104 I/O 144PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf
SPLIT FMALE-FMALE/FMALE 3POS 1' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 8MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf