Vicor Corporation V24B36M200BG3
V24B36M200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B36M200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V24B36M200BG3.pdf
Availability of V24B36M200BG3
QUANTITY
V24B36M200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B36M200BG3
Internal Part NumberEIS-V24B36M200BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B36M200BG3
Related LinksV24B36, V24B36M200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B36M200BG3 Details Description
Related parts for V24B36M200BG3
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-9V 1W datasheet.pdf
CONN DC-12.4GHZ TERM M TNC datasheet.pdf
LED COB CXA1507 4000K WHITE SMD datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf