Vicor Corporation V24B36M200BN2
V24B36M200BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B36M200BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V24B36M200BN2.pdf
Availability of V24B36M200BN2
QUANTITY
V24B36M200BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B36M200BN2
Internal Part NumberEIS-V24B36M200BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B36M200BN2
Related LinksV24B36, V24B36M200BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B36M200BN2 Details Description
Related parts for V24B36M200BN2
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14SSOP datasheet.pdf
RES 223 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 332 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.340" NYLON BLK datasheet.pdf
RES SMD 4.42KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD80 datasheet.pdf