Vicor Corporation V24B36T150BG3
V24B36T150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B36T150BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V24B36T150BG3.pdf
Availability of V24B36T150BG3
QUANTITY
V24B36T150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B36T150BG3
Internal Part NumberEIS-V24B36T150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B36T150BG3
Related LinksV24B36, V24B36T150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B36T150BG3 Details Description
Related parts for V24B36T150BG3
CAP ALUM 22000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 3% CYL datasheet.pdf
LED CBI 5MM GREEN TINTED RA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 3.52K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 455MA 400 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 7A TO220 datasheet.pdf