Vicor Corporation V24B36T150BS
V24B36T150BS picture photo
Mfg. Part Number
V24B36T150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V24B36T150BS.pdf
Availability of V24B36T150BS
QUANTITY
V24B36T150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B36T150BS
Internal Part NumberEIS-V24B36T150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B36T150BS
Related LinksV24B36, V24B36T150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B36T150BS Details Description
Related parts for V24B36T150BS
RES SMD 133K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS M20 4-20MA datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 2 30P 200MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 45.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
FABRIC TAPE COPPER datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 39W datasheet.pdf