Vicor Corporation V24B36T200B3
V24B36T200B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B36T200B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V24B36T200B3.pdf
Availability of V24B36T200B3
QUANTITY
V24B36T200B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B36T200B3
Internal Part NumberEIS-V24B36T200B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B36T200B3
Related LinksV24B36, V24B36T200B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B36T200B3 Details Description
Related parts for V24B36T200B3
RES 390 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH DPDT 10UDFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 20W CM datasheet.pdf