Vicor Corporation V24B36T200BG
V24B36T200BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B36T200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V24B36T200BG.pdf
Availability of V24B36T200BG
QUANTITY
V24B36T200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B36T200BG
Internal Part NumberEIS-V24B36T200BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B36T200BG
Related LinksV24B36, V24B36T200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B36T200BG Details Description
Related parts for V24B36T200BG
CAP CER 0.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.6V SNT-4A datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.8KV 800A DO200AA datasheet.pdf
IC TUNER AM/FM CAR RADIO 24QFN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1A datasheet.pdf