Vicor Corporation V24B3V3C100BG
V24B3V3C100BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B3V3C100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V24B3V3C100BG.pdf
Availability of V24B3V3C100BG
QUANTITY
V24B3V3C100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B3V3C100BG
Internal Part NumberEIS-V24B3V3C100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B3V3C100BG
Related LinksV24B3V, V24B3V3C100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B3V3C100BG Details Description
Related parts for V24B3V3C100BG
TXRX ESD RS-485/422 5V 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 5HSIP datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 3.06V SOT23 datasheet.pdf
RES 4.48 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERMINAL ZP 2.5/1AN/9 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
FA HD-I 5SMPO055F055O LDMK. datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOT323 datasheet.pdf