Vicor Corporation V24B3V3C100BS
V24B3V3C100BS picture photo
Mfg. Part Number
V24B3V3C100BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V24B3V3C100BS.pdf
Availability of V24B3V3C100BS
QUANTITY
V24B3V3C100BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B3V3C100BS
Internal Part NumberEIS-V24B3V3C100BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B3V3C100BS
Related LinksV24B3V, V24B3V3C100BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B3V3C100BS Details Description
Related parts for V24B3V3C100BS
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 22POS .050" datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
IC AUDIO SOC SGL 32BIT 100LQFP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf