Vicor Corporation V24B3V3C150BN2
V24B3V3C150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B3V3C150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V24B3V3C150BN2.pdf
Availability of V24B3V3C150BN2
QUANTITY
V24B3V3C150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B3V3C150BN2
Internal Part NumberEIS-V24B3V3C150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B3V3C150BN2
Related LinksV24B3V3, V24B3V3C150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B3V3C150BN2 Details Description
Related parts for V24B3V3C150BN2
Connector Receptacle 8 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 3.2MM datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 002 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.520" 3/5MM 2L datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES 247.06 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf