Vicor Corporation V24B3V3C150BS2
V24B3V3C150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B3V3C150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V24B3V3C150BS2.pdf
Availability of V24B3V3C150BS2
QUANTITY
V24B3V3C150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B3V3C150BS2
Internal Part NumberEIS-V24B3V3C150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B3V3C150BS2
Related LinksV24B3V3, V24B3V3C150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B3V3C150BS2 Details Description
Related parts for V24B3V3C150BS2
CONN JACK R/A .080" PIN SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 130KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BASE ELEMENT datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100VQFP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 320MA 800 MOHM datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT SPDT 5A datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf