Vicor Corporation V24B3V3E100B
V24B3V3E100B picture photo
Mfg. Part Number
V24B3V3E100B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V24B3V3E100B.pdf
Availability of V24B3V3E100B
QUANTITY
V24B3V3E100B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B3V3E100B
Internal Part NumberEIS-V24B3V3E100B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B3V3E100B
Related LinksV24B3V, V24B3V3E100B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B3V3E100B Details Description
Related parts for V24B3V3E100B
SOLDER NO-CLEAN 18AWG 63/37 1LB datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
E1/I1 DIE 18-14 MMZ MP LOCK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 100W datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
PCMCIA MECHANISM datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf