Vicor Corporation V24B3V3E100BG
V24B3V3E100BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B3V3E100BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V24B3V3E100BG.pdf
Availability of V24B3V3E100BG
QUANTITY
V24B3V3E100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B3V3E100BG
Internal Part NumberEIS-V24B3V3E100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B3V3E100BG
Related LinksV24B3V, V24B3V3E100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B3V3E100BG Details Description
Related parts for V24B3V3E100BG
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS datasheet.pdf