Vicor Corporation V24B3V3E100BL3
V24B3V3E100BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B3V3E100BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V24B3V3E100BL3.pdf
Availability of V24B3V3E100BL3
QUANTITY
V24B3V3E100BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B3V3E100BL3
Internal Part NumberEIS-V24B3V3E100BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B3V3E100BL3
Related LinksV24B3V3, V24B3V3E100BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B3V3E100BL3 Details Description
Related parts for V24B3V3E100BL3
TRANSFORMER PULSE 1.5MH 1.2DCR datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 2:1 10TQFN datasheet.pdf
INPUT MODULE 2 DIGITAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 1.9MM datasheet.pdf