Vicor Corporation V24B3V3E150BF3
V24B3V3E150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B3V3E150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V24B3V3E150BF3.pdf
Availability of V24B3V3E150BF3
QUANTITY
V24B3V3E150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B3V3E150BF3
Internal Part NumberEIS-V24B3V3E150BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B3V3E150BF3
Related LinksV24B3V3, V24B3V3E150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B3V3E150BF3 Details Description
Related parts for V24B3V3E150BF3
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
OSC PROG LVDS 2.5V 250PPM OE SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 20MA TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.2A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.9A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC EEPROM I2C BUS 1KBIT 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf