Vicor Corporation V24B3V3E150BG3
V24B3V3E150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B3V3E150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V24B3V3E150BG3.pdf
Availability of V24B3V3E150BG3
QUANTITY
V24B3V3E150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B3V3E150BG3
Internal Part NumberEIS-V24B3V3E150BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B3V3E150BG3
Related LinksV24B3V3, V24B3V3E150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B3V3E150BG3 Details Description
Related parts for V24B3V3E150BG3
PROBE FLAT BIRCHWOOD 7" 100/PK datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 8K 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC AC97 TXRX 20TSSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9508 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 48-QFN datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DIA 6.5MM 4MM M8 3P NPN NC datasheet.pdf
LEAD, SGL END ASSY, LGH datasheet.pdf
CONN HEADER .6MM 20POS PWR TERM datasheet.pdf