Vicor Corporation V24B3V3E150BS2
V24B3V3E150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B3V3E150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V24B3V3E150BS2.pdf
Availability of V24B3V3E150BS2
QUANTITY
V24B3V3E150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B3V3E150BS2
Internal Part NumberEIS-V24B3V3E150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B3V3E150BS2
Related LinksV24B3V3, V24B3V3E150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B3V3E150BS2 Details Description
Related parts for V24B3V3E150BS2
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 8K 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 35NS 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 193 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN CRIMP datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPDT 28PLCC datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf