Vicor Corporation V24B3V3H100BN3
V24B3V3H100BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B3V3H100BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V24B3V3H100BN3.pdf
Availability of V24B3V3H100BN3
QUANTITY
V24B3V3H100BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B3V3H100BN3
Internal Part NumberEIS-V24B3V3H100BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B3V3H100BN3
Related LinksV24B3V3, V24B3V3H100BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B3V3H100BN3 Details Description
Related parts for V24B3V3H100BN3
RES SMD 18 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M10-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 1W DO213AB datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM TACH 12VDC datasheet.pdf