Vicor Corporation V24B3V3M150BL2
V24B3V3M150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B3V3M150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V24B3V3M150BL2.pdf
Availability of V24B3V3M150BL2
QUANTITY
V24B3V3M150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B3V3M150BL2
Internal Part NumberEIS-V24B3V3M150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B3V3M150BL2
Related LinksV24B3V3, V24B3V3M150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B3V3M150BL2 Details Description
Related parts for V24B3V3M150BL2
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 33.3MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.1PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 76.80MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DBL14(E)F datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MKP 1.5UF 5% 1600VDC DRAWING T6 datasheet.pdf