Vicor Corporation V24B3V3T150BG
V24B3V3T150BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B3V3T150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V24B3V3T150BG.pdf
Availability of V24B3V3T150BG
QUANTITY
V24B3V3T150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B3V3T150BG
Internal Part NumberEIS-V24B3V3T150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.2%
Power (Watts) - Max150W