Vicor Corporation V24B48C150BG
V24B48C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B48C150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V24B48C150BG.pdf
Availability of V24B48C150BG
QUANTITY
V24B48C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B48C150BG
Internal Part NumberEIS-V24B48C150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B48C150BG
Related LinksV24B48, V24B48C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B48C150BG Details Description
Related parts for V24B48C150BG
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRL BST FLYBK ISO 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
MX150 HDR ASSY VERT DUAL 12CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CLASS II DESKTOP 18V 30W datasheet.pdf