Vicor Corporation V24B48C200BN
V24B48C200BN picture photo
Mfg. Part Number
V24B48C200BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V24B48C200BN.pdf
Availability of V24B48C200BN
QUANTITY
V24B48C200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B48C200BN
Internal Part NumberEIS-V24B48C200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B48C200BN
Related LinksV24B48, V24B48C200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B48C200BN Details Description
Related parts for V24B48C200BN
IC MOTOR DRIVER PAR 20-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC AFE INTERFACE 28-TSSOP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 103MM datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 124VTLA datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 13POS datasheet.pdf
OPROBE X10 500MHZ W/RA 4500 SERI datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 1MHZ 8UDFN datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf