Vicor Corporation V24B48E200BN
V24B48E200BN picture photo
Mfg. Part Number
V24B48E200BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V24B48E200BN.pdf
Availability of V24B48E200BN
QUANTITY
V24B48E200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B48E200BN
Internal Part NumberEIS-V24B48E200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B48E200BN
Related LinksV24B48, V24B48E200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B48E200BN Details Description
Related parts for V24B48E200BN
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 176TQFP datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 3MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A WHITE datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 12CKT datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 88MA 28.6 OHM TH datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf