Vicor Corporation V24B48E200BS
V24B48E200BS picture photo
Mfg. Part Number
V24B48E200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V24B48E200BS.pdf
Availability of V24B48E200BS
QUANTITY
V24B48E200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B48E200BS
Internal Part NumberEIS-V24B48E200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B48E200BS
Related LinksV24B48, V24B48E200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B48E200BS Details Description
Related parts for V24B48E200BS
RES SMD 73.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HIGH PROFILE 2 LEVEL 5.08 6POS datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC P600 datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 26POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS 1MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SMA (F) BLKHD STR TO SR .141 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf